Ana Sayfa  Rüya Tabiri  Rüya Sözlüğü  Tarihi Rüyalar  Uyku Adabı  Dualar Forum (Yeni)    
 
Kenzül Menam Rüya Hazinesi
 
 
                                                         

 Rüyada Vaaz Görmek

 
Vaaz Tabiri
 
Halka çıplak olarak vaaz ettiğini gören, yalan söyler. Halka güzel ameller yapmalarını tavsiye eder. Ancak, kendisi bunlardan uzak olur.
Büyük tabircilerden İbrahim'ül - Eş'as'ın beyanına göre vaaz etmek, vaaz dinlemek yahut vaaz edilen yerde bulunmak; dinde selamet, doğru karar, iyi tedbir, güzel akıbet, nahisat ve ahirette rahattır.
Vaazına halkın rağbet ettiğini gören onlara ilmi ve basiretiyle faydalı olur. Tanınmış bir vaizin vaazında bulunduğunu gören, o zatın ilminden faydalanır, faziletinden ibret alır. Faydalanır. Cahil bir şahsın vaaz ettiğini görmek; o civarda bid'at çıkacağına, dinin özünden uzaklaşılaca-ğına, cehaletin yayılacağına işarettir. Layık olmadığı halde halka vaaz etmek, onlara zarar geleceğine delildir. Bir vaizin kürsüden indirildiğini yahut indiğini görmek; dindar ve alim birinin vefatına yahut şöhret ve itibarının sonuna veya imanının bozulmasına delalettir.
Vaizin kürsüde boş sözler söylemesi, o vaizin yahut bir alimin faydasız şeylerle meşgul olup halkın hakaretlerine maruz kalacaklarına işarettir. Vaizin çıplak olarak vaaz etmesi, onun amellerinin bozukluğuna yahut alim kabul edilen bir şahsın gizli hallerinin aşikar olacağına delalet eder. Vaizin irileşip uzaması, şöhret ve şerefinin artacağına işarettir.
 
Rüya Baremi:
6
Okunma Sayısı:
14687
Kaynak: Kenz-ul Menam  
 
 
 
1  2  3 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ana Sayfa  Rüya Tabiri  Rüya Sözlüğü  Tarihi Rüyalar  Uyku Adabı  Dualar  İletişim