Ana Sayfa  Rüya Tabiri  Rüya Sözlüğü  Tarihi Rüyalar  Uyku Adabı  Dualar Forum (Yeni)    
 
Kenzül Menam Rüya Hazinesi
 
 
                                                         
 Rüya Nedir? | Tabir İlmi | Tabirci Nasıl Olmalıdır?
 
 

Hadis-i Şerifte beyan olunduğu ve büyük alimlerin açıklamalarına göre rüya üç nevidir.

1- Rahmani Rüya: Allah-ü Teala Hazretleri tarafından kullara müjde veya ikaz mahiyetindeki rüyalar.
2- Şeytani Rüya: Uyku halinde, şeytanın delaleti ile görülen İslama muhalif korkunç ve çirkin rüyalar.
3- Adgas ve ahlam: İnsanın fazla yemekten dolayı midesindeki dolgunluktan humma gibi bir hastalığın tesirinden veya zihnin meşguliyetinden dolayı ortaya çıkan rüyalar.

Tabir İlmi

Rüya tabiri şeriatte makbul ve şerefli ilimlerdendir. Buna delalet eden ayet-i Kerime ve Hadis-i Şerif pek çoktur. Bir çok alim de bu konuda aynı kavle varmıştır.

"Rüya, gök ve yer arasında muallaktadır. Tabir olunduğu zaman o tabir üzerine düşer" buyurulmuştur.

Binaenaleyh rüya tabiri çok mühimdir. Bazıları "rüya, tabiri ile düşer" demişlerse de bu usulüne uygun ve doğru tabir iledir. Yoksa cahil ve rüya tabirine vakıf olmayan kimselerin "bu adgas ve ahlam"dır demeleriyle düşmez. Çünkü Aziz-i Mısri'nın gördüğü rüya, evvel emirde celbeylediği tabircilerin, azgas (adgas) ve ahlamdır demeleriyle düşmemiş, Hz.Yusuf'un (AS) tabiri ile aynen zuhur etmiştir.

Tabirci Nasıl Olmalıdır?
Tabirci; alim, anlayışlı, idrak sahibi, zeki, yalandan uzak, amelleri ve fiilleri güzel, dindar, tabir ilmine vakıf, rüyayı sahibinin durumuna ve makamına göre tabir edebilecek, dolayısıyle Kur'an'a ve Hadis ilmine vakıf, alimlerin kararlarını derinliğine inceleyebilecek biri olmalıdır.
 
 
Tarihi Rüyalar
Hz. Yusuf (AS) henüz çocuk iken alem-i menamda (rüyasında) onbir yıldız ile güneş ve ayın kendisine secde ettiklerini görmüş ve rüyasını babası Yakup (AS) nakl ve hikaye etmiştir.
 
 
 
 
Ana Sayfa  Rüya Tabiri  Rüya Sözlüğü  Tarihi Rüyalar  Uyku Adabı  Dualar  İletişim